Zarejestruj swój zespół

Razem jest zawsze łatwiej niż samemu! Pokaż stronę swoim koleżankom i kolegom, nawet jeśli nie myślą jeszcze o biznesie, dobre kontakty, które stworzycie sobie dzięki temu projektowi mogą pomóc rozwojowi każdej kariery. Powiedz swoim rodzicom i wychowawcy, że startujesz w takim konkursie, kiedy będą świadomi co robisz, nie będą się o Ciebie bać, a może nawet Cię wesprą i dadzą ciekawe rady.

Poszukaj ludzi

Jest bardzo wiele źródeł, które pomogą Ci znaleźć absolwentów Twojej szkoły związanych z biznesem. Zapytaj dyrektora, nauczycieli, poszukaj w kronikach lub starych dziennikach szkoły, możesz nawet ogłosić na zebraniu o tym konkursie. Gdyby to zawiodło, nie martw się, czasami jest bardzo trudno odszukać absolwentów, ktorzy już mają swoją firmę (zwłaszcza jeśli chodzi o gimnazja). Wtedy możesz zapytać swoich znajomych, rodzinę, czy znają takie osoby. Może korzystasz z produktów albo usług jakiejś firmy i zawsze chciałeś/aś poznać właściciela. Nie mamy bardzo ścisłych kryteriów - nawet jeśli to dyrektor, a nie właściciel - nie ma problemu. Może to być freelancer, czyli tzw. wolny strzelec. Jeśli masz wątpliwości, napisz nam emaila.

Spróbuj się skontaktować

To może nie być proste. Kiedy już zdobędziesz adres email albo telefon, przygotuj sobie wiadomość którą chcesz przekazać. Musi być krótka, ale też musi zawierać wszystkie niezbędne treści: kim jesteś (imię, nazwisko, szkoła), startujesz w konkursie (podaj adres www tej strony), cel (przeprowadzenie wywiadu na temat przedsiębiorczości), kontakt zwrotny (najlepiej email, może być też telefon). Pamiętaj o formach grzecznościowych i szacunku do osób z którymi się kontaktujesz. Jeżeli dobrze skontruowałeś tą wiadomość, możesz oczekiwać, że na 20 osób do których ją wyślesz, odpisze Ci 1-3 osób. Nie traktuj tego jako porażkę, tak po prostu ma być ;)

Wywiad

Może potrwać do kilku tygodni zanim uda Ci się umówić na wywiad. Może też się to w ogóle nie udać. Dobrą alternatywą jest rozmowa przez Skype (umówienie się na konkretną datę i godzinę - nie zapomnij dodać kontaktu tej osoby do Skype na kilka dni przed rozmową). Ewentualnie możesz też prowadzić wywiad zupełnie przez konwersację mailową. Jeśli nie masz jeszcze wiedzy na temat biznesu i nie jesteś pewien/pewna jakie pytania należy zadawać, mamy dla Ciebie gotową listę: 1. Jaka jest nazwa Pani/Pana firmy i czym się ona zajmuje? 2. Skąd wziął się pomysł na założenie własnej firmy? 3. Jaki był największy Pani/Pana sukces? 4. Jaki był największy Pani/Pana błąd? 5. Jakimi wskazówkami lub radami chciałaby Pani/chciałby Pan podzielić się z obecnymi uczniami szkoły, którzy zastanawiają się, czy lepiej jest rozpocząć działalność gospodarczą, czy zdobyć zwykłe stanowisko pracy? 6. Jakie było najzabawniejsze lub najdziwniejsze wydarzenie, które wynikało z faktu prowadzenia przez Panią/Pana firmy? 7. Jeśli ktoś z naszej szkoły szukałby pracy w Pani/Pana firmie, jaką radę dałaby Pani/dałby Pan tej osobie, zanim zacznie ubiegać się o pracę? 8. Czy jest coś jeszcze, o czym chciałaby Pani/chciałby Pan nam powiedzieć? 9. Jeśli szkoła organizowałaby warsztaty przedsiębiorczości lub chciałaby odwiedzić Pani/Pana firmę, czy byłaby Pani/byłby Pan potencjalnie zainteresowany taką wizytą lub wystąpieniem w szkole? Jeżeli sam(a) wiesz jakie pytania zadawać, to na pewno nie będziesz mieć żadnych kłopotów.

Napisz artykuł

Najprostszą i bardzo efektywną metodą jest spisanie pytań wraz z odpowiedziami. Ale możesz też napisać artykuł - jak w gazecie, albo przygotować nagrane video/audio z wywiadu (jeśli chcesz to zrobić, skontaktuj się z nami). Przygotowując materiały na stronę pomyśl o czytelnikach - co ich zaciekawi, co sprawi, że będą chcieli je czytać, i w końcu co pomoże przekazać im wiedzę, którą zdobyłeś/aś. Pomyśl też o jury ;)