Autorzy tekstu

Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu

EKONOM: Katarzyna Murzydło, Katarzyna Pabiś, Renata Radzik
Data wysłania artykułu
2011-11-03

Księgowość, podobnie jak większość innych zawodów, przyciąga określony typ ludzi. W zasadzie w każdym zawodzie osobowość i charakter powinny odpowiadać danemu rodzajowi pracy. Stereotyp określa księgową jako osobę o takich cechach jak: cierpliwa, dokładna, spokojna, powściągliwa. Te cechy potwierdzają się w rzeczywistości. Pani Paulina Dobosz już na drugim roku studiów miała pracę, właśnie na stanowisku księgowej i choć w szkole średniej przedmioty zawodowe nie były jej ulubionymi, to jednak pamiętając o sowich planach jakie miała na przyszłość, zdecydowała się robić wszystko, by dobrze je zrozumieć. Udało się! Dzięki swojej wytrwałości oraz wielu godzinom poświęconym na naukę nasza bohaterka zafascynowała się swoim zawodem, co dało Jej podstawy do tego, aby faktycznie zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa. Dzisiaj będąc na stanowisku księgowej wykonuje swoje obowiązki bardzo dokładnie, bez nerwów podchodzi do obliczania przychodów, rozchodów, … tak by nie popełnić błędu, a to z kolei przedstawia Panią Paulinę jako dobrą pracownicę.

1. W jakich latach uczęszczała Pani do ZSE im. Oskara Langego w Nowym Sączu?

Do ZSE w Nowym Sączu uczęszczałam w latach 2002-2006.

2. Jaki tytuł uzyskała Pani na egzaminie zawodowym?

Technik ekonomista.

3. Dlaczego wybrała Pani akurat ten kierunek?

Wybierając ten kierunek szkoły średniej, kierowałam się zapotrzebowaniem rynku na specjalistów z tej dziedziny tj. księgowych, specjalistów ds. finansów itp.

4. Jak wspomina Pani czas spędzony w „Ekonomie”?

Czas który spędziłam w tej szkole wspominam bardzo ciepło i życzliwie. Klasa do której ja należałam była bardzo zgrana, tworzyła wspaniałą paczkę, zwłaszcza na różnego typu wyjazdach i wycieczkach. Bardzo miło też wspominam wymianę uczniów z sąsiednich państw.

5. Czy lubiła Pani przedmioty zawodowe?

Przedmioty te nie należały do moich ulubionych, muszę to przyznać. Lecz dla ogólnych osiągnięć należało się do nich przyłożyć z szczególną uwagą.

6. Czy pracowała Pani w czasie studiów?

Swoją pracę w zawodzie księgowa rozpoczęłam na drugim roku studiów. Była to praca w biurze rachunkowym.

7. Jaki kierunek studiów Pani wybrała? Dlaczego?

Chcąc zwiększyć swoją szansę na rynku pracy i kontynuować moją edukację w kierunku ekonomicznym wybrałam studia w PWSZ w Nowym Sączu o specjalności Administracja i Finanse Sektora Publicznego.

8. Czy w chwili obecnej odwołuje się Pani do wiedzy osiągniętej w „Ekonomie”?

Szczerze powiedziawszy, w chwili obecnej bardziej odwołuję się do wiedzy, jaką posiadłam w ekonomie aniżeli na studiach… Ponieważ od niedawna pracuję jako księgowa w jednej z sądeckich firm, która rozlicza swą działalność na zasadach pełnej księgowości, a nie w wersji okrojonej (książka przychodów i rozchodów). Powróciłam do kont, bilansów, wyników finansowych itp.

9. Czy zawód jaki Pani wykonuje wymaga odpowiedzialności i dokładności?

Co do tego pytania nie mam wątpliwości, myślę że dokładność i odpowiedzialność to klucz do sukcesu w wykonywaniu tego zawodu na co dzień.

10. Czy najmniejszy popełniony błąd wiąże się z konsekwencjami?

Trzeba liczyć się tu z konsekwencjami, że choćby nawet najmniejszy błąd w obliczeniach może być groźny dla firmy. Mam na myśli tutaj konsekwencje prawne (sankcje karne, grzywny).

11. Dla jakiej firmy Pani pracuje?

Jak już wcześniej wspomniałam, pracowałam prawie 2lata w biurze rachunkowym w Nowym Sączu. Obecnie pracuję w firmie budowlanej „Budmex” Sp.z o.o. z Nowego Sącza, na stanowisku księgowa.

12. Czy lubi Pani swój zawód?

Otwarcie mogę stwierdzić, że lubię swoją pracę, a co za tym idzie zawód księgowej.

13. Czy wykonywanie tej pracy sprawia Pani przyjemność?.

Sądzę że tak.

14. Jakie cechy według Pani powinna mieć dobra księgowa?

Dobra księgowa powinna posiadać takie cechy jak: dokładność, systematyczność działania, precyzyjność, otwartość na nowe technologie oraz cierpliwość ( w poszukiwaniu błędów, bo takie też się niestety zdarzają).

15. Czy brak tych cech może spowodować, że osoba na tym stanowisku, nie poradzi sobie z wykonywaniem wyznaczonych obowiązków?

Jeśli ktoś, nawet z brakiem tych cech, będzie miał silną wolę i będzie dążył do doskonalenia swoich umiejętności, to myślę, że sobie z czasem poradzi w tym zawodzie. W przeciwnym wypadku może sobie nie poradzić z tym ogromem pracy i odpowiedzialnością, która wiąże się z tym stanowiskiem.

16. Ile godzin pracuje Pani dziennie?

W pracy spędzam osiem godzin dziennie. Co daje normę 40-godz tygodniowo.

17. Czy po tym czasie czuje się Pani zmęczona, wyczerpana, znużona?

Chyba jak po każdej pracy człowiek czuje lekkie zmęczenie. W domu staram się już nie przesiadywać przy komputerze, aby nie nadwyrężać oczu.

18. W jaki sposób Pani odpoczywa od tych wszystkich „cyferek” ?

Od pracy odpoczywam zajmując się niespełna 2-letnią córeczką Oliwią. Zabawa z nią pozwala zapomnieć o ciągu liczb i cyferek… Wraz z mężem i córeczką odpoczywamy również w sposób aktywny, uprawiając różnorodny sport.

19. Czy według Pani zawód księgowej był dobrym wyborem?

Uważam, że dobrze wybrałam, ponieważ nie mogłabym się raczej odnaleźć w innym zawodzie.

20. Czy ma Pani w planach rozwinąć skrzydła - sięgnąć dalej, np. zakładając własną firmę?

W moich planach jest założenie z czasem, gdy nabiorę nieco więcej doświadczenia własnego biura rachunkowego.
Absolwentka ZSE im Oskara Langego w Nowym Sączu już jako mała Paulinka marzyła by mieć styczność z „cyferkami” na co dzień. Cel ten został osiągnięty! Dzisiaj jednak nasza bohaterka ma nieco szerszą wizję swojej przyszłości w kwestii zawodowej, mianowicie ma zamiar otworzyć własne biuro rachunkowe. Powzięła już w tym kierunku pewne kroki, gdyż nie chce marnować czasu. Teraz tylko pozostaje Jej wybrać odpowiedni moment na wejście na rynek!