Autorzy tekstu

Robert Szczyrbak & Renata Wcisło & Elżbieta Wrona
Data wysłania artykułu
2011-10-10

1. Jaka jest nazwa Pana firmy i czym się ona zajmuje?
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "AW-METROMET". Firma zajmuje się produkcją części do maszyn i urządzeń przemysłowych, form, elementów złącznych takich jak np. śruby , nakrętki a także świadczy usługi w zakresie doboru i kontroli przyrządów pomiarowych długości i kąta jak również, wykonuje pomiary długości i kąta części do maszyn i urządzeń.
2. Skąd wziął się pomysł na założenie własnej firmy?
Ostatnie kilkanaście lat przekształceń w gospodarce spowodowało likwidację bądź restrukturyzację dużych firm, które w większości posiadały własne w pełni profesjonalne warsztaty mechaniczne. Usługi remontowe traktowane były jako niepotrzebny koszt utrzymania, więc większość z firm poszła na daleko idące cięcia bądź likwidację tego typu komórek. Większość z tych firm zachowała jednak cykl produkcyjny tworząc na rynku zapotrzebowanie na usługi jakie świadczy nasza firma. Firma powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu usługi.
3. Jaki był największy Pana sukces?
Przerwanie w latach 2008-2010 rozwoju firmy(czyli w latach, które każdego przedsiębiorcę przyprawiają odrżenie rąk), ciągły rozwój, a także zadowolenie klientów i dostawców są jak na razie największymi sukcesami firmy.
4. Jaki był Pana największy błąd?
Uważam ,że moim największym błędem było to ,że zbyt późno założyłem swoją firmę gdyż już teraz miałbym o wiele większą popularność a co za tym idzie większe zarobki, ale nie można narzekać bo jest dobrze.
5. Jakimi wskazówkami lub radami chciałby Pan podzielić się z obecnymi uczniami szkoły, którzy zastanawiają się, czy lepiej jest rozpocząć działalność gospodarczą, czy zdobyć zwykłe stanowisko pracy?
Wszystko zależy od osobowości człowieka. Ja jednak proponuję najpierw zdobyć doświadczenie w dobrej firmie, a potem próbować na własną rękę. Uważam ,że trzeba mieć do tego dryg, pomysł i oczywiście pieniądze, ale jeżeli ktoś planuje założyć własny interes to myślę ,że jest to opłacalne pod warunkiem ,że firma będzie dysponować takim asortymentem na jakie jest zapotrzebowanie na rynku.
6. Jakie było najzabawniejsze lub najdziwniejsze wydarzenie, które wynikało z faktu prowadzenia przez Pana firmy?
Bariery w urzędach to dla mnie najdziwniejsze co mnie spotyka z racji prowadzenia własnej działalności.
7. Jeśli ktoś z naszej szkoły szukałby pracy Pana firmie, jaką radę dałby Pan tej osobie, zanim zacznie ubiegać się o pracę?
Musi mieć zapał do pracy, być elastycznym, uczciwym i mieć tzw. ·złotą rączkę·.
8. Jak długo Pan prowadzi już swoją działalność?
Swoją działalność prowadzę już 4 lata i jestem zadowolony z jej postępów i zadowolenia klientów , zamierzam także kupić nowe maszyny i powiększyć swoją działalność.
Dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu życzę powodzenia w dalszym życiu oraz dalszego rozwoju firmy i zadowolenia wśród klientów. Pozdrawiam Renata Wcisło